Menu

سوالات متداول

پیش ثبت نام و ثبت نام عتبات عالیات

از طریق رسانه های جمعی مانند صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران و سایت اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت به آدرس http://www.hajnews.ir
در صورتیکه دوره اعزام کاروانهای عتبات در ایام خاص همانند تعطیلات نوروز و ماههای محرم و صفر باشد سازمان حج و زیارت برای حفظ سهولت و عدالت برای جلوگیری از ازدحام اقدام به پیش ثبت نام اینترنتی در آدرس http://atabat.haj.ir می نماید. بدیهی است سامانه مذکور در ایام دیگر سال مورد بهره برداری قرار نمی گیرد. پس از پیش ثبت نام در سامانه مذکور در صورت وجود متقاضیان ، بیشتر از ظرفیت اعزامی دوره جاری ، سازمان اقدام به قرعه کشی نموده و اولویت بندی جهت مراجعه برای انتخاب کاروانهای موجود را از طریق سامانه فوق‌الذکر فراهم می گردد.
در ایامی که متقاضی سفر به عتبات عالیات کمتر باشد، متقاضیان محترم می بایست با مراجعه به دفاتر زیارتی سازمان حج و زیارت (کارگزاران سازمان حج و زیارت) و یا متقاضیان محترم با مراجعه به آدرس اینترنتی سامانه ثبت نام عتبات عالیات https://atabatorg.haj.ir اقدام به ایجاد نام کاربری و پس از ورود به سامانه اقدام به ثبت نام در کاروان مورد نظر نمایند.
زائرین گــــرامی جهت اطلاع از آدرس و تلفـــــن دفــــاتر زیارتی دارای مـــــجوز رســـــــمی از ســـــازمان حــــــج و زیارت می‌توانند به آدرس اینترنتی https://kargozaran.haj.ir/OfficeRelated/SearchOfficePublic.aspx مراجعه نمایند.
زائرین محترم می توانند با دریافت فیش نقدی چاپ شده از دفاتر زیارتی و مراجعه به بانک عامل مربوطه نسبت به پرداخت هزینه سفر اقدام نمایند. ضمنا در صورت ثبت نام زائرین محترم از طریق اینترنت امکان پرداخت الکترونیک از طریق درگاه پرداخت الکترونیک برای زائرین فراهم می باشد.
مدارک مورد نیاز برای اعزام به عتبات عالیات 2 قطعه عکس 4*6 پرسنلی و گذرنامه با حداقل 6 ماه فرصت انقضاء تا تاریخ اعزام می باشد.
در صورت گذشت 48 ساعت از ثبت نام و عدم واریز هزینه سفر توسط زائر، سامانه به صورت خودکار اقدام به حذف زائر مربوطه می‌نماید. در صورتیکه زائر مزبور هزینه سفر خود را به حساب متمرکز وجوه عتبات عالیات واریز نموده باشند، با مراجعه به دفتر زیارتی عامل و تایید انصراف نسبت به دریافت کد کنترلی برای برگشت وجه واریزی با کسر خسارت وارده شده، اقدام می‌نماید و پس از دریافت کد کنترلی به یکی از شعب بانک مراجعه و وجه خود را دریافت می‌نماید.
متقاضیان محترم می‌بایست در صورت دارا بودن ثبت نام عمره با مراجعه به دفاتر زیارتی و یا از طریق ثبت نام اینترنتی در هنگام ثبت نام گزینه "مایل به استفاده از تسهیلات می باشم" را انتخاب نمایند و شماره ثبت نام ودیعه عمره درخواستی توسط سامانه را وارد نمایند و سپس با دریافت فیش واریز هزینه سفر به بانک مربوطه مراجعه و پس از دریافت تسهیلات، هزینه سفر را با حساب تجمیع وجوه عتبات واریز نمایند.

پیش ثبت نام و ثبت نام حج تمتع

شما باید اطلاعات سند ودیعه گذاری و مشخصات فردی خود و همراهان را برای تشکیل گروه داشته باشید.
با توجه به اینکه ثبت نامی تشرف به حج تمتع از سالهایی شروع شده که کدملی در اختیار همه نبوده است، اطلاعات فاقد مشخصات شناسنامه ای صحیح یا کدملی قابل رزرو از سایت نیستند و باید به دفاتر کارگزاری مراجعه کنند.
رزرو کاروان مورد نظر و دریافت فرم معاینه پزشکی جهت مراجعه به پزشک کاروان
بله، حتی در زمانی که عملیات حج در جریان نیست هر شخصی با در اختیار داشتن اطلاعات میتواند صحت امکان رزرو اینترنتی خود را کنترل کند.
اطلاعات کاروانهای هر استان و اطلاعیه در مورد نوبت از طریق سایت دفتر هر استان از آدرس https://www.haj.ir/ در دسترس است
بله ، با مراجعه به سامانه reserve.haj.ir امکان رزرو و پرداخت هزینه به صورت اینترنتی وجود دارد.

پیش ثبت نام و ثبت نام عمره مفرده

اطلاعات کاروانهای هر استان و اطلاعیه در مورد نوبت از طریق سایت دفتر هر استان از آدرس www.haj.ir در دسترس است.
شما باید اطلاعات سند ودیعه گذاری و مشخصات فردی خود و همراهان را برای تشکیل گروه داشته باشید. ضمن اینکه جهت تایید نام کاربری خود به یک شماره تلفن همراه احتیاج دارید. در این صورت با مراجعه به سامانه fakher.haj.ir می توانید نسبت به پیش ثبت نام اقدام نمائید .
اصل و كپي شناسنامه و كارت ملي كليه افراد ثبت نام كننده مورد نياز مي باشد.
خیر، تمام عملیات رزرو به صورت برخط و توسط خود شخص انجام میشود و پس از نهایی شدن رزرو باید برای تحویل مدارک به دفاتر کارگزاری مراجعه کنید.
خير. اعزام ها بر اساس قرعه كشي و بدون توجه به زمان ثبت نام صورت مي گيرد.
ثبت نام عمره مفرده هيچ شرط سني ندارد.
بله، کاروانهای جدید به تناوب و بر اساس اطلاعیه سازمان اعلام میشوند ضمن اینکه در صورت انصراف افراد از تشرف، ظرفیت خالی در معرض رزرو عموم قرار میگیرد.

انتخاب و اعزام کارگزاران

جهت اعزام بعنوان مدیر کاروان عتبات بایستی در دوره های آموزشی مربوطه که توسط مرکز آموزش علمی کاربردی حج و زیارت استان برگزار میگردد شرکت نمائید.
 • شناسنامه.
 • کارت ملي.
 • مدرک تحصيلي.
 • مدرك تائيد محل سكونت.
 • اصل آخرين حكم كارگزيني براي شاغلين دولتي.
 • اصل حكم برقراري حقوق بازنشستگي براي افراد بازنشسته.
 • گواهي سوابق ايثارگري. ( 1- سابقه حضور در جبهه هاي نبرد حق عليه باطل براساس گواهي نيروي مقاومت بسيج يا اداره عمليات وخدمات پرسنلي ستاد مشترك نيروهاي مسلح و يا اداره كل جهاد كشاورزي استان قابل قبول است. 2- سوابق آزادگی، جانبازی و خانواده¬ی شهید با ارایه¬ی کارت ایثارگری یا گواهی معتبر صادره از بنیاد شهید و امور ایثارگران، قابل قبول است.)
 • كارت پايان خدمت و يا معافيت از خدمت.
 • گواهي و يا مستندات مربوط به آندسته از سوابق زيارتي که تائيد نشده اند.
می توانید با مراجعه به سامانه http://kargozaran.haj.ir از فراخوانهای اعلام شده اطلاع به دست آورید.

بیمه و سلامت

 • بیمه عمر، حوادث و درمان (سرمایه و تعهدات)
 • بیمه مسئوليت (بار) تعهدات و پوششها
با کلیک بر روی اینجا می توانید از جزئیات تعهدات بیمه آگاه شوید.

کارگزاران

ابتدا باید وارد سایت https://kargozaran.haj.ir شده و سپس وارد "صفحه شخصی" می شوید و بعد از آن روی گزینه "ثبت نام" کلیک کرده و تمامی اطلاعات را تکمیل نموده و برای تایید اطلاعات ثبت شده می بایست به همراه اصل مدارک و مستندات اطلاعات ثبتی به دفتر حج و زیارت استان محل سکونت خود مراجعه نمایید.
علاقه مندان ورود به ایت عرصه که حائز شرایط می باشند می توانند در فراخوان های معاونت آموزشی عتبات شرکت و پس از موافقیت در آزمون و مصاحبه و طی دوره آموزشی مربوطه، به منظور کسب تجربه میدانی و عملیاتی یک سفر به عنوان معاون آموزشی کاروان عتبات اعزام شوند و در صورت تایید عملکرد در لیست مدیران عتبات منظور و همچنین به فراخور ضوابط و مقررات مربوطه در فراخوان های مسئولیت های عمره و حج شرکت نمایند. انتخاب عوامل کاروان ها توسط مدیران و دفاتر زیارتی صورت می پذیرد.
مجوز زیارتی بند پ براساس آیين نامه نظارت بر تاسيس و فعاليت دفترهاي خدمات مسافرتي، سياحتي، جهانگردي و زيارتي که طی شماره 14404 / ت 23203 هـ مورخ 5/4/1380 به تصویب هیات محترم وزیران رسیده است صادر می شود. متقاضی می بایست برای تشکیل پرونده و اقدامات مربوطه به دفتر حج و زیارت استان محل سکونت خود مراجعه نماید.
اسامی و مشخصات دفاتر زیارتی فعال سطح کشور در سامانه جامع کارگزاران به آدرس زیر قابل مشاهده است: https://kargozaran.haj.ir/OfficeRelated/SearchOfficePublic.aspx .
با مراجعه به سامانه جامع کارگزاران به آدرس https://kargozaran.haj.ir/Default.aspx می توانید از آخرین دستورالعمل ها و بخشنامه های حوزه کارگزاری حج و زیارت اطلاع حاصل نمایید.